Bezpieczne płatności a koronawirus – dlaczego warto zrezygnować z gotówki w czasie pandemii?

Dlaczego płatność gotówką podczas pandemii jest niebezpieczna?

COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Pod tym względem przypomina np. wirusa grypy. Koronawirusem możesz zarazić się nie tylko w sytuacji bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, np. gdy ktoś w Twojej okolicy kichnie lub kaszlnie.

Wirus może też osiąść na powierzchni przedmiotu. Może trafić do Twojego organizmu, gdy będziesz mieć kontakt z rzeczą, na której znajduje się wirus, a następnie dotkniesz swoich ust, oczu czy nosa bez uprzedniej dezynfekcji rąk.

Jednym z nośników drobnoustrojów są banknoty i monety. Koronawirus może przetrwać na ich powierzchni nawet kilkanaście dni. Odkażanie pieniędzy, szczególnie papierowych, może być czasochłonne. Poza tym gotówka przechodzi przez wiele rąk i jest wątpliwe, że pieniądze, które zostaną Ci wydane ze sklepowej kasy przeszły dezynfekcję.

Do kwestii używania gotówki w czasie pandemii koronawirusa odniosła się m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation). WHO zaleca po każdym kontakcie z pieniędzmi mycie rąk, szczególnie w sytuacji, w której pracuje się przy jedzeniu lub ma się zamiar spożyć posiłek.

Sprawą koronawirusa i płatności gotówką zajął się także polski rząd. W zaleceniach dotyczących zakupów w dobie pandemii, przygotowanych wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy fundusz Zdrowia, znalazł się podpunkt zachęcający do bezpiecznych płatności bezgotówkowych.

Czy transakcje bezgotówkowe są bezpieczne podczas koronawirusa?

Najbardziej bezpieczną metodą płatności podczas pandemii koronawirusa jest po prostu przelew internetowy. W sytuacji, w której robisz zakupy w sklepie lub odbierasz paczkę od kuriera, polecana jest płatność bezgotówkowa. Czy faktycznie jest ona bezpieczna?

Rezygnacja z gotówki podczas pandemii z pewnością ogranicza ryzyko zakażenia. Jest to istotna kwestia nie tylko z perspektywy kupującego, ale też sprzedawcy czy dostawcy przesyłki. Dlaczego?

Z karty czy telefonu umożliwiającego płatność bezgotówkowa korzysta zazwyczaj tylko jedna osoba. Istnieje więc mniejsze prawdopodobieństwo, że na danym przedmiocie zadomowi się wirus.

Karty też nie przekazuje się z rąk do rąk, jak ma to miejsce w przypadku gotówki. Zbliża się ją do terminala lub wkłada do czytnika w urządzeniu. Z tych dwóch metod lepiej jest korzystać z możliwości płatności bezdotykowej. Wtedy terminal płatniczy w ogóle może nie mieć kontaktu z kartą płatniczą.

Do płatności zbliżeniowych, a nie takich, w których trzeba włożyć kartę do terminala, zachęca także zmiana, jaka zaszła pod koniec marca 2020 r. Wtedy to najwięksi operatorzy kart płatniczych i kredytowych podnieśli limity na dokonywanie transakcji bez użycia PIN-u. Limit został zwiększony z 50 do 100 zł i był sukcesywnie akceptowany przez banki działające w Polsce.

Płatności bezgotówkowe są też bezpieczniejsze od tych dokonywanych przy użyciu banknotów i monet, ponieważ transakcja trwa krócej niż w przypadku płacenia gotówką. W sklepie spędzisz mniej czasu, a wizyta kuriera zajmie kilkanaście sekund.

O tym, że Polacy wzięli sobie zalecenie dotyczące bezpiecznych płatności bezgotówkowych i bezdotykowych do serca, świadczą m.in. dane Narodowego Banku Polskiego. Już w pierwszym kwartale 2020 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności kartami w wyniósł 91,1 proc. Był to najwyższy wskaźnik w historii.

Bezpieczne płatności bezgotówkowe – o czym warto pamiętać?

Wprawdzie rezygnacja z gotówki w czasie pandemii sprawia, że ryzyko zakażenia spada, jednak również podczas płatności bezgotówkowych należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na zachowanie dystansu w sklepie czy podczas wizyty kuriera. Powinien być on jak największy i wynosić przynajmniej 1,5-2 m. Do kasy czy do terminala trzymanego przez dostawcę najlepiej podejść na chwilę. Nie zapomnij o założeniu maseczki, zarówno na usta, jak i nos.

Jeśli zajdzie konieczność wpisania kodu PIN na terminalu, najlepiej zrób to w rękawiczkach, które potem zdejmij, łapiąc za brzeg i wywracając na wewnętrzną stronę. Jeżeli nie masz rękawiczek, zdezynfekuj ręce.

Żeby płatności bezgotówkowe były bezpieczne, odpowiednio powinni zachowywać się także sprzedawcy, kurierzy i dostawcy. Również te osoby powinny przestrzegać reżimu sanitarnego i nosić maseczkę, a najlepiej także rękawiczki.

Terminal płatniczy łatwiej jest zdezynfekować w porównaniu do gotówki. Trzeba jednak to robić regularnie, najlepiej po każdej sytuacji, w której klient musiał podać PIN. Urządzenie można przetrzeć ściereczką z płynem do dezynfekcji. Z pewnością nie zaszkodzi także zastosowanie dodatkowego środka zapobiegawczego, jakim jest nałożenie folii na terminal, którą powinno się co jakiś czas wymienić na nową.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę