Bilet autobusowy – czy możemy zapłacić kartą lub bezgotówkowo?

Obecnie niemal każdy z nas korzysta przy płatnościach z karty lub specjalnej technologii w telefonach. Dzięki temu można sfinalizować daną transakcję błyskawicznie, bez zbędnych formalności, a co za tym idzie zyskujemy cenny w dzisiejszym świecie czas. Ponadto, operacja finansowa od razu jest rejestrowana na naszym rachunku bankowym, co sprawia, że możemy na bieżąco kontrolować własne wydatki.

Płatność kartą w Polsce

Z roku na rok rośnie w naszym kraju liczba klientów, którzy decydują się na płatności bezgotówkowe. Ma to związek nie tyle z modą czy też pójściem z duchem czasu, ale przede wszystkim ze sporą wygodą. Nie musimy już bowiem nosić w portfelu ciężkich monet czy przeliczać banknotów. Wystarczy “plastikowy pieniądz” lub smartfon z funkcją płatności zbliżeniowej, aby kupić niemal wszystko i we wszystkich sklepach. Wraz z popytem na tego rodzaju usługi idzie podaż ze strony sprzedawców. Większość z nich posiada już terminal płatniczy, który obsługuje wszelkiego rodzaju karty oraz najnowsze technologie płatnicze, a jeśli ktoś jeszcze nie zaopatrzył się w tego typu sprzęt, warto zrobić to jak najszybciej. Przez jego brak można bowiem stracić klientów, którzy nie dysponują gotówką, a więc będą zmuszeni udać się na zakupy do naszej konkurencji.

Płatność kartą w autobusie

Opłacanie należności za pomocą karty płatniczej staje się w Polsce standardem. Oczywiście daleko nam jeszcze do innych krajów zachodnich, ale za kilka lat będzie blisko osiągnięcia tego pułapu. Naturalnie nie można jeszcze mówić o odejściu od tradycyjnej gotówki, która przecież nadal jest dostępna i niezwykle często wykorzystywana na rynku, ale płatności dokonywane przy użyciu karty powoli wypierają tradycyjny pieniądz papierowy.

Bardzo często sami sprzedawcy sugerują klientom płatność przy użyciu karty, ponieważ między innymi nie mają wystarczającej ilości gotówki, aby wydać resztę lub też jest to dla nich wygodne rozwiązanie jeśli chodzi o księgowanie takiej zapłaty. Jak się okazuje, płatność bezgotówkowa dotyczy już niemal każdej branży. Od kilku lat zjawisko to staje się powszechne między innymi w komunikacji autobusowej.

Czy za bilet autobusowy można płacić kartą lub bezgotówkowo?

Płatność kartą w autobusie nie dziwi. Zakup biletu jest zwykłą operacją finansową, a przewoźnicy zdają sobie sprawę z coraz większej powszechności tego rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że płatności bezgotówkowe w autobusach są już w naszym kraju normą. Prawie wszyscy pamiętamy jak jeszcze kilka lat temu bilet kupowało się za gotówkę u kierowcy lub w kasie na dworcu. Obecnie w większości tego typu miejsc odchodzi się jednak od tego sposobu i stawiane są automatyczne biletomaty, a jeśli nawet istnieją jeszcze kasy, jedną z głównych opcji zapłaty jest karta bankowa.

Płatność bezgotówkowa za bilet – co trzeba wiedzieć

Od dawna większość przewoźników zaopatruje się w biletomaty, w których jedyną formą płatności jest właśnie transakcja bezgotówkowa. Ma to związek nie tylko z potrzebami samych klientów, ale także licznymi problemami natury technicznej jeśli chodzi o poprzednie kasomaty, w których można było płacić gotówką. Urządzenia te niezwykle często się psuły, źle odliczały resztę, nie przyjmowały niektórych banknotów itd. Płatność kartą za bilet została więc wymuszona przez wymagania pasażerów, ale i zmiany logistyczne oraz technologiczne.

Ogromnym atutem tego rozwiązania jest krótszy czas, w jakim jesteśmy w stanie zakupić bilet. Wystarczy bowiem wybór odpowiedniego produktu, jaki chcemy nabyć, a następnie potwierdzenie płatności kartą i gotowe. Dzięki temu nie musimy już czekać godzinami w kasie, odliczać co do grosza wymaganej kwoty, lecz spędzamy kilka minut przy automacie i wsiadamy do autobusu.

Jakie terminale znajdziemy w autobusach?

W większości przypadków przewoźnicy nabywają terminale, które obsługują karty płatnicze od każdego z operatorów. Dzięki temu klienci nie muszą martwić się, że nie będą w stanie sfinalizować transakcji. W zależności od miasta czy właśnie firmy przewozowej istnieje także możliwość skorzystania z aplikacji umożliwiającej zakup biletów w smartfonie. Coraz więcej przedsiębiorstw transportowych zaopatruje się w terminale z możliwością zapłaty za bilety przy pomocy kodu BLIK lub zbliżeniowo telefonem. Wszystko to nie oznacza oczywiście, że całkowicie rezygnuje się z możliwości płatności gotówką. Gdyby tak było, wiele osób, w tym w szczególności starszych wiekiem pasażerów, zostałoby pozbawionych możliwości podróżowania komunikacją autobusową. Płatności kartą są jednak świetną alternatywą dla tradycyjnej gotówki i z czasem zostaną wdrożone we wszystkich miastach w Polsce.

Czy płatność kartą za bilet autobusowy jest bezpieczna?

Przewoźnicy korzystają z usług sprawdzonych dostawców technologii oraz operatorów płatności. Klienci nie powinni więc obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych, a w szczególności pieniędzy na koncie. Każda transakcja jest odpowiednio zabezpieczona, szyfrowana przy użyciu najnowszej technologii, a pasażer otrzymuje potwierdzenie jej dokonania, którym może posłużyć się w razie reklamacji lub jakichkolwiek problemów.

Płatności bezgotówkowe będą z biegiem czasu rozwiązaniem dominującym także i w naszym kraju, dlatego warto już dziś się do nich przekonać. Nowoczesne rozwiązania przede wszystkim ułatwiają życie, pozwalają zaoszczędzić czas, a nawet sporo środków finansowych i są niezwykle wygodne. Podsumowując, z całą pewnością w coraz większej liczbie punktów będzie można płacić za bilet autobusowy za pomocą karty, a cały proces jest bardzo prosty i intuicyjny, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę