jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza krok po kroku 2

Jednoosobowa działalność gospodarcza krok po kroku

Jednoosobowa działalność gospodarcza to przeważnie pierwszy krok w biznesowej karierze. Inni marzą po prostu o „byciu na swoim”, co wiąże się z wieloma korzyściami, ale również odpowiedzialnością. Ta druga często bywa przytłaczająca, o czym świadczą statystyki. Ponad 25% przedsiębiorstw jest zamykana po zaledwie 12 miesiącach funkcjonowania, a niespełna połowa może pochwalić się ponad trzyletnią obecnością na rynku. Powodem takiego stanu rzeczy może być nieodpowiednie przygotowanie.

Zanim założymy działalność gospodarczą…

Każdy przyszły przedsiębiorca, zanim uda się do urzędu lub zarejestruje się w CEIDG online, powinien rozważyć kilka elementarnych kwestii dotyczących swojej firmy. Pierwsza z nich dotyczy sensu założenia działalności gospodarczej w ogóle. Częstym błędem wśród naprawdę niewielkich przedsiębiorców jest pochopne zakładanie firmy z obawy przed konsekwencjami podatkowymi. Tymczasem jeżeli zakładane przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej, możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej, co może być rozwiązaniem korzystniejszym finansowo. Warto również zainteresować się dotacjami z urzędu pracy na podjęcie działalnosci gospodarczej.

Korzystna forma opodatkowania

Drugi dylemat to forma opodatkowania. Czy wybrać zasady ogólne według skali podatkowej, czy przyjąć podatek liniowy? A może najkorzystniejszy będzie ryczałt? Zasady są niekiedy skomplikowane i złożone, dlatego decyzja powinna zapaść dopiero po dogłębnej analizie, uwzględniającej szacowane przychody oraz koszty. Przykładem jest podatek VAT. Wiele osób jest przekonana, że każdy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT, tymczasem jest to uzależnione m.in. od wysokości przychodów oraz chociażby tego, czy będziemy współpracować w modelu B2B czy raczej z klientem indywidualnym. Należy również pamiętać, że zmian w formie rozliczania się z fiskusem można dokonywać jedynie raz do roku.

Kiedy założyć działalność gospodarczą?

Kwestią tylko teoretycznie banalną jest data założenia działalności gospodarczej. Liczy się bowiem nie tylko moment, gdy to my jako właściciele jesteśmy na to gotowi od strony finansowej, zaplecza, wyposażenia itd. Wybierając datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, powinniśmy uwzględnić także kalendarz podatkowy oraz zmieniające się przepisy prawne. Przykładem jest obowiązująca od kwietnia 2018 roku ulga, polegająca na 6-miesięcznym okresie, w którym nie jest konieczne opłacanie składek ZUS. Jeżeli firma zostanie utworzona w połowie miesiąca, termin ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.

Dobra nazwa kluczem do sukcesu

Często po zagłębieniu się w morzu przepisów prawnych i podatkowych zapominamy o tak elementarnej sprawie jak wybór nazwy dla swojej firmy. Tymczasem ta decyzja to początek wszelkich późniejszych działań marketingowych, strategii rozwoju itp. Jeżeli z założenia planujemy eksport za granicę lub szybką ekspansję poza Polskę, być może lepiej wybrać obcojęzyczną nazwę, która szybciej przyjmie się za granicą. Wśród najczęstszych wskazówek dla początkujących przedsiębiorców znajdziemy porady, aby nazwa była względnie krótka i łatwa do zapamiętania. Trzeba też mieć na uwadze, że w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych w nazwie musi znaleźć się imię i nazwisko założyciela. Koniecznie też trzeba przeanalizować konkurencję. Przykładowo w branży budowlanej spora część przedsiębiorstw zawiera w nazwie cząstkę „BUD”, sugerującą charakterystykę firmy. Warto więc zadać sobie pytanie, czy jeśli także chcemy świadczyć usługi remontowo-budowlane, wolimy przyjąć znany schemat czy pójść pod prąd, wybierając zupełnie inną nazwę.

Kod PKD

Wybór odpowiedniej charakterystyki działalności gospodarczej zawsze pozostaje ciężkim orzechem do zgryzienia. Dotyczy to zwłaszcza firm oferujących niszowe i nowatorskie usługi, których czasami próżno szukać w katalogu Polskiej Klasyfikacji Działalności. W wyborze z pewnością pomoże nam internetowa wyszukiwarka kodów. Co ciekawe, PKD nie determinuje rygorystycznie rodzaju świadczonych przez firmę usług, a jedynie pomaga w celach statystycznych i wstępnego rozpoznania. Z drugiej jednak strony niektóre kody PKD wpływają na możliwość wyboru formy opodatkowania. Dla przykładu dziennikarz, jako przedstawiciel grupy artystycznej, literackiej i twórczej, nie może wybrać karty podatkowej ani ryczałtu. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym za wolny zawód nie uznaje się dziennikarzy – według KSH jest to wolny zawód.

Konto firmowe – czy jest konieczne?

Wszelcy sprzedawcy oferujący konta firmowe będą przekonywać, że firmowe konto jest niezbędne dla każdego przedsiębiorcy. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie ma obowiązku posiadania bankowego konta firmowego. Przelewy do ZUS czy US mogą być dokonywane z rachunku osobistego, na który mogą wpływać także przychody z faktur. Konto firmowe jest przydatnym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozgraniczyć finanse firmowe od osobistych. Daje to większą przejrzystość np. w kwestii wydatków związanych z działalnością.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Kiedy już wszystkie kwestie związane z założeniem działalności gospodarczej są rozstrzygnięte, przychodzi czas na dokonanie rejestracji w CEIDG. Drogi postępowania są dwie. Tradycyjna to udanie się do urzędu miasta lub gminy i wypełnienie papierowego formularza bądź odpowiedzenie na pytania urzędnika. Drugi sposób to uzupełnienie tego samego formularza CEIDG-1 w postaci elektronicznej na stronie ministerstwa lub e-PUAP. W przypadku rejestracji przez Internet przyda się posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego, którymi możemy poświadczyć uzupełniane dane. Dla mniej doświadczonych przedsiębiorców na platformie e-PUAP przygotowano przydatny kreator wypełniania wniosku, który wyjaśnia najważniejsze terminy i przeprowadza przez formularz krok po kroku. Po wykonaniu tych czynności właściciel firmy otrzymuje NIP i REGON (jeżeli wcześniej ich nie posiadał). Jeżeli w rozliczaniu pomaga nam profesjonalna księgowość, po udzieleniu pełnomocnictwa można już skupić się wyłącznie na prowadzeniu biznesu.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę