karta debetowa czym jest i kto powinien ja wybrac

Karta debetowa – czym jest i kto powinien ją wybrać?

Polacy wprost uwielbiają karty płatnicze. Według NBP, na koniec III kwartału 2018 roku liczba takich kart w portfelach naszych rodaków przekroczyła liczbę 40,4 mln sztuk. 32 mln z nich, czyli 79,1%, to karty debetowe. Dla porównania, drugich pod względem popularności kart kredytowych jest na rynku polskim jedynie 5,87 mln sztuk. Liczba kart debetowych rośnie już od dawna (w ciągu ostatnich 14 lat wzrosła 2,5-krotnie z poziomu 15,5 mln sztuk w 2004 roku); w samym tylko III kwartale 2018 roku przybyło ich 272 tys. sztuk.

Warto podkreślić, że nie jest tak, iż karty płatnicze tylko znajdują się w portfelu i na tym się kończy. Polacy chętnie nimi płacą. W 2018 roku 91,5% płatności kartami było wykonywanych właśnie kartami debetowymi, a średnia wartość transakcji wynosiła 132,1 zł (źródło: Narodowy Bank Polski, Departament Systemu Płatniczego Warszawa, 2019 r., „Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2018 r.”).

Oczywiście stopień „ukartowienia” nie jest jednakowy w całej Polsce. Ciekawe dane na ten temat przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie MasterCard. Okazało się, że najwięcej kart płatniczych mają w portfelach mieszkańcy województwa opolskiego – 67% z nich ma takie narzędzie płatnicze. Najmniej kart płatniczych mają osoby mieszkające w województwie świętokrzyskim – 48%. We wszystkich województwach karty debetowe zdecydowanie przeważają nad innymi typami kart.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa jest wydawana do konkretnego rachunku bankowego, przy czym może to być zarówno klasyczny ROR, którego właścicielem jest osoba fizyczna, jak i konto firmowe. Zakładając jeden z takich rachunków, można zdecydować, czy bank wyda nam do rachunku także kartę. Na jej awersie znajduje się numer karty, jej rodzaj (Debit), logo banku i organizacji wydającej kartę (najczęściej VISA lub MasterCard), data ważności oraz dane właściciela karty. Natomiast na rewersie widnieje podpis właściciela karty oraz kod CVV/CVC (trzycyfrowy numer), a także niekiedy napis „Debit”.

Nadszedł teraz czas, aby sprawdzić, jak działa karta debetowa.

Karta debetowa – jak działa?

Zasada działania karty debetowej nie jest skomplikowana. Skoro jest połączona z konkretnym kontem bankowym, w czasie transakcji bezgotówkowych (np. płatności za zakupy) lub gotówkowych (np. wypłacie pieniędzy z bankomatu) można dysponować jedynie środkami dostępnymi na tym konkretnym rachunku.

Transakcje dokonywane za pomocą karty debetowej są autoryzowane – sprawdzane są dostępne środki, weryfikowany jest posiadacz karty i karta płatnicza. Wiąże się to najczęściej z koniecznością podania kodu PIN. Wyjątkiem są transakcje wykonywane zbliżeniowo w kwocie do 50 zł, które realizowane są bez konieczności podawania kodu.

Schemat działania karty debetowej jest następujący: Właściciel używa karty, dokonując płatności, potem terminal płatniczy u sprzedawcy przetwarza dane karty i przesyła je do agenta rozliczeniowego, następnie informacja wędruje do organizacji kartowej i do banku, w którym klient ma konto. Bank wydaje zgodę na transakcję lub ją odrzuca, a informacja wraca do terminalu sprzedawcy.

Jak korzystać z karty debetowej?

Karta debetowa może być używana do transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że kartą zapłaci się za zakupy w dowolnym punkcie handlowym, który posiada terminal płatniczy. Sprzedawca wprowadza kwotę do terminalu, klient przykłada kartę, wprowadza PIN (wyjątkiem są transakcje do 50 zł), a na koniec otrzymuje potwierdzenie wykonania transakcji lub informację o jej odrzuceniu.

Kartą debetową można także płacić bez problemu za zakupy w Internecie. Wtedy realizacja płatności wygląda nieco inaczej niż w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym. Przy zakupach online nie ma bowiem terminalu płatniczego. Aby zapłacić, trzeba podać dane właściciela karty, jej numer, datę ważności karty oraz numer CVV z rewersu karty (znajduje się obok podpisu właściciela karty). Karty debetowe są również często używane do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Z tego powodu czasami kartę debetową nazywa się potocznie bankomatową.

Karta debetowa – kiedy warto ją wybrać?

Kartę debetową powinien wybrać każdy, kto ceni sobie komfort w czasie dokonywania zakupów – nie trzeba nosić gotówki przy sobie. To z jednej strony wygodne rozwiązanie, a z drugiej – bezpieczne. Nie narażamy się bowiem na jej kradzież. W przypadku małych kwot transakcje wykonywane są błyskawicznie, bo zbliżeniowo. Karta debetowa to również dostęp do pieniędzy, które znajdują się na koncie, bez konieczności wizyty w banku. Wystarczy tylko bankomat lub punkt handlowy realizujący usługę cashback (możliwość pobrania gotówki przy dokonywaniu zakupów).

Karta debetowa to narzędzie, które ułatwia korzystanie z rachunku bankowego. Dzięki niej można łatwiej dysponować środkami na koncie i szybko płacić za zakupy. Nic dziwnego, że z tej możliwości korzysta już większość Polaków.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę