Najem okazjonalny – co to? Jakie są jego zalety i wady?

Najem okazjonalny

Wiele osób chce zainwestować zgromadzone oszczędności i poszukuje sprawdzonego oraz w miarę bezpiecznego rozwiązania. Ci, którzy mogą pochwalić się sporym kapitałem, wybierają inwestycję w nieruchomości. Czy to dobry krok?

Branża nieruchomości przeżywa swój złoty okres, a ceny lokali idą w górę i osiągają wartości, których wielu specjalistów nie było w stanie nawet przewidzieć. Idealnym okresem dla osób inwestujących w mieszkania pod wynajem w dużych akademickich miastach jest oczywiście czas od października do lipca. Studenci biją się bowiem o jak najlepsze, ale i w miarę optymalne cenowo kwatery.

Prawda jest jednak taka, że popyt na wynajem mieszkania jest przez cały rok. Nawet w mniejszych miasteczkach oferty schodzą na pniu. W dzisiejszych czasach ludzie migrują, jak nigdy wcześniej. Zdobywając pracę w innym mieście, siłą rzeczy muszą przenieść się tam z rodziną. Wynajmujący nieruchomości zacierają ręce, a zapotrzebowanie nakręca podaż i biznes się rozwija.

Najem okazjonalny – co to takiego?

Wynajem okazjonalny to pojęcie, z którym można spotkać się coraz częściej. To szczególny rodzaj stosunku zobowiązaniowego, który został wprowadzony do polskich przepisów ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie prawa lokatorów. Jest swoistym zabezpieczeniem interesów właścicieli mieszkań, którzy decydują się na ich wynajem.

Najem okazjonalny – szczegółowe regulacje

Ten rodzaj najmu nieruchomości, mimo że mówi się o nim coraz głośniej, nie cieszy się jeszcze takim zainteresowaniem, jak inne rozwiązania. Mimo to, osoby z niego korzystające, nie mogą narzekać, ponieważ zapewnia kilka ciekawych możliwości. Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu jest obarczony wieloma uregulowaniami. Najważniejsze dotyczą skuteczniejszej ochrony interesów właściciela nieruchomości i prawa do eksmisji uciążliwych lokatorów.

Jak powinna wyglądać umowa?

Skoro najem okazjonalny jest takim dobrodziejstwem, dlaczego korzysta z niego niewielu wynajmujących? Problemem jest bowiem mnogość formalności, jakie trzeba spełnić, aby najem doszedł do skutku. Po pierwsze umowa powinna zostać zawarta na piśmie i to na czas określony nie dłuższy niż 10 lat. Po drugie najem dotyczy tylko konkretnej grupy podmiotów. Chodzi mianowicie o to, że umowa może być zawarta wyłącznie z najemcą, który jest osobą fizyczną. Umowy nie mogą więc zawrzeć na przykład osoby prawne takie jak fundacje czy spółki. Co więcej, nawet te, które prowadzą działalność gospodarczą w branży wynajmu nieruchomości.

Prawa wynajmującego mieszkanie

Ponadto, do umowy należy dołączyć kilka istotnych dokumentów, bez których nie można mówić o najmie okazjonalnym. Najważniejszym jest oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym zobowiązuje się on do poddania się egzekucji i opuszczenia nieruchomości w żądanym terminie. Ważne jest także wskazanie przez najemcę innego mieszkania, do którego będzie mógł się udać w przypadku eksmisji. Co z kolei musi zrobić wynajmujący? Przede wszystkim podpisać oświadczenie, w którym wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy w jego lokalu. Podpis musi być notarialnie poświadczony.

Najem okazjonalny podatek

Widzimy więc, że cała procedura jest dość czasochłonna i wymaga większego wysiłku niż w przypadku zawarcia zwykłej umowy najmu. A to nie koniec formalności. Kolejną jest zgłoszenie umowy do właściwego urzędu skarbowego. Właściciel lokalu ma na to 14 dni od daty rozpoczęcia najmu okazjonalnego. W przeciwnym razie wynajmujący nie może ubiegać się o ochronę, jaka przysługuje mu w ramach zobowiązania. W myśl polskiego prawa bowiem, w przypadku, gdy nie zostaną spełnione wymienione kryteria nie można mówić o najmie okazjonalnym.

Najem okazjonalny – czy warto?

Z jednej strony sporo formalności, z drugiej większe zabezpieczenie prawne w przypadku konieczności zerwania umowy. Zdarzają się bowiem sytuacje, że lokatorzy, mimo wygaśnięcia najmu, nie chcą wyprowadzić się z mieszkania, a wynajmujący ma niewielkie pole manewru. Najem okazjonalny w dużym stopniu reguluje te kwestie i sprawia, że właściciel może spać spokojnie. Istotne jest jednak, jak już wspomniano, dopełnienie wszelkich kwestii i podejście do umowy z należytą dbałością oraz skrupulatnością. Umowy najmu okazjonalnego podpisuje się zazwyczaj w przypadku, gdy najemca chce wynająć lokal na dłuższy czas. Rzadko takie zobowiązania zawierają na przykład studenci. Dla właściciela nieruchomości znaczenia nie ma jednak to, kto podpisuje umowę, ale czy zostały spełnione wszystkie wymogi prawne.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę