Nowoczesne rozwiązanie dla polskiej wsi – terminal płatniczy dla rolnika

Terminal płatniczy jest urządzeniem, dzięki któremu istnieje możliwość dokonania przez klienta płatności bezgotówkowej przy użyciu karty, kodu BLIK lub telefonu wyposażonego w odpowiednią technologię. W tego rodzaju sprzęt zaopatrzonych jest już większość istniejących na rynku podmiotów gospodarczych, które prowadzą sprzedaż produktów lub świadczą wszelkiego rodzaju usługi.

Terminal płatniczy dostępny jest już w niemal każdym liczącym się punkcie sprzedaży stacjonarnej, a coraz częściej posiadają go także pracownicy działający w terenie. Bezgotówkowa forma płatności jest popularna na całym świecie i chociaż Polska nie jest co prawda w czołówce państw, w których terminale cieszą się największą popularnością, to od lat utrzymuje się pod tym względem tendencja wzrostowa.

Coraz więcej naszych rodaków zaczyna korzystać z kart płatniczych i kodów BLIK, odchodząc tym samym od tradycyjnej gotówki. Oczywiście papierowy pieniądz nie zostanie na razie w pełni wyparty przez płatności bezgotówkowe, ale można spodziewać się tego, że za kilka lat będziemy używać go rzadko i to wyłącznie w szczególnych sytuacjach. Co warto wiedzieć, zanim nabędzie się terminal?

Terminale dla rolników – wszystko co trzeba wiedzieć

Nowoczesność w postaci profesjonalnego terminala płatniczego dosięga coraz więcej branż. Wyjątkiem nie jest w tym obszarze rolnictwo. Polska wieś przekonuje się bowiem do płatności kartą i telefonem. Dziwnym zjawiskiem nie jest już dla nikogo terminal płatniczy u rolnika.

Także przedstawiciele tej dziedziny biznesu coraz częściej używają elektronicznych narzędzi do finalizowania wszelkiego typu transakcji. W świetle polskiego prawa są oni traktowani jak przedsiębiorcy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą, a więc mogą korzystać z przywilejów, jakie ustawodawca nadaje przedstawicielom biznesu. Tym bardziej, że – jak wynika z badań – klienci zaopatrujący się u rolników wyrażają chęć płacenia za towary właśnie w sposób bezgotówkowy.

Dlaczego rolnik powinien posiadać terminal płatniczy?

Pojawia się więc pytanie, dlaczego terminale płatnicze dla rolników to taki dobry pomysł? W jaki sposób można na tym skorzystać?

Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to świetne rozwiązanie zarówno dla sprzedającego, jak i klientów. Rolnicy powinni posiadać terminal płatniczy, ponieważ takie jest zapotrzebowanie samych kupujących, którzy w wielu przypadkach posługują się dla własnego komfortu kartami płatniczymi. Ponadto, transakcje bezgotówkowe są także preferowane przez innych przedsiębiorców, w tym hurtowników, właścicieli sklepów i wielu innych, którzy nabywają produkty u rolników.

Wszystko to sprawia, że rolnik posiadający terminal zwiększa swoją konkurencyjność na rynku i jest w stanie dotrzeć ze swoimi produktami do szerszego grona odbiorców. Wielu z nich oprócz jakości oferowanych zbiorów oraz ich ceny, patrzy także na możliwy sposób rozliczenia się ze sprzedającym.

Jaki rodzaj terminali płatniczych będzie najlepszy dla rolnika?

Tak naprawdę nie ma jednego modelu czy rodzaju terminala, jaki należałoby polecić akurat rolnikowi. Każde z urządzeń dostępnych na rynku jest w miarę uniwersalne i dostosowane do wszystkich branż. Pamiętać jednak należy, że tego rodzaju sprzęt należy dobrać do indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorcy.

Aby to zrobić, dostawca terminala powinien zebrać od właściciela działalności gospodarczej wszelkie niezbędne informacje dotyczące wysokości obrotu, liczby dostępnych produktów, najczęściej zawieranych transakcji itp. Im dokładniejsze będą to dane, tym lepiej, ponieważ tylko wówczas można pomyślnie dobrać odpowiedni terminal do charakteru biznesu. Jeśli nie jesteśmy pewni na jakie rozwiązanie warto postawić, zawsze można dopytać o szczegóły dostawcę technologii oraz operatora płatności, który czuwa nad tym, aby cały proces zakupowy został pomyślnie sfinalizowany.

Jakie warunki musi spełnić rolnik, aby móc otrzymać terminal płatniczy?

Praktycznie nie ma żadnych przeciwskazań czy ograniczeń, aby przedsiębiorcy zajmujący się rolnictwem nie mogli wyposażyć się w terminal płatniczy. Są oni bowiem równoprawnymi podmiotami prawa i funkcjonują w obrocie gospodarczym wprowadzając na rynek swoje produkty, a następnie je sprzedając. Wszystko to może odbywać się właśnie przy użyciu terminala, który nie jest drogi w utrzymaniu. Istnieje także wiele programów państwowych i unijnych, dzięki którym można zdobyć terminal na atrakcyjnych cenowo warunkach. Operatorzy pobierają zazwyczaj prowizję od każdej płatności. Kwota ta oscyluje w granicach od 0,5% do 2% jeśli operacja finansowa jest przeprowadzana w polskiej walucie. 

Terminal płatniczy w rolnictwie – czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone argumenty nie ma wątpliwości, że zakup terminala płatniczego przy działalności rolniczej to nie tylko wymóg obecnych czasów, ale obowiązek – jeśli chcemy myśleć o rozwoju. Z całą pewnością urządzenie to zwiększy sprzedaż i usprawni całą procedurę płatności. Ponadto, klienci będą mieć poczucie, że rolnik daje im pole do wyboru, a tym samym jest godny zaufania i wypada dobrze na tle konkurencji.

Sprawą otwartą pozostaje już sam rodzaj terminala oraz jego funkcjonalność, które przedsiębiorca powinien dobrać zgodnie ze swoimi preferencjami. Najlepszym wyjściem będzie wypożyczenie takiego sprzętu i sprawdzenie go w praktyce. W każdej chwili można go zamienić na inny lub też zachować na dłuższy okres. Nie warto zwlekać z podjęciem tej decyzji, ponieważ jest to sprzęt, który raz na zawsze pozytywnie zmieni prowadzony przez nas biznes.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę