Terminal samoobsługowy dla sądów, czyli funkcjonalny terminal płatniczy

Obecne czasy dają nam mnóstwo nowych możliwości w sferze płatności za towary oraz usługi. Sektor finansowy staje się w pełni zautomatyzowany, a to z kolei pozytywnie wpływa zarówno na wygodę samych sprzedawców, jak i klientów korzystających z ich asortymentu czy świadczonych usług. Jak się okazuje, terminal płatniczy jest już w wielu polskich sądach.

Gotówka kontra karta płatnicza

Według szacunków wielu podmiotów badających rynek finansowy w Polsce, z roku na rok rośnie liczba transakcji bezgotówkowych. Oczywiście daleko nam w tej materii do wielu innych europejskich krajów, ale tendencja jest wzrostowa i prognozuje się, że taka pozostanie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, skoro praktycznie cały świat odchodzi już od gotówki na rzecz wygodniejszych, elektronicznych rozwiązań. Ponadto, za popytem na tego typu metody płatności, idzie także podaż. Obecnie każda szanująca się firma, która zajmuje się handlem lub świadczy usługi posiada terminal płatniczy. Co więcej, w urządzenia tego typu zaopatrują się także osoby pracujące w terenie, w tym między innymi agenci ubezpieczeniowi, kurierzy i wielu innych. Terminale dostępne są poza tym w coraz większej liczbie placówek publicznych, czyli na przykład w urzędach, na komisariatach policji czy właśnie w sądach.

Czym jest terminal płatniczy?

Z pewnością większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jaką funkcję pełni terminal płatniczy i jak należy z niego korzystać. Dla tych, którzy nigdy tego nie robili, przygotowaliśmy krótkie wyjaśnienie. Przez terminal płatniczy należy bowiem rozumieć niewielkie urządzenie, dzięki któremu można dokonać opłaty w sposób bezgotówkowy, przy użyciu karty płatniczej lub nawet telefonu wyposażonego w odpowiednią technologię. Operacja jest wykonywana albo poprzez włożenie karty i wpisanie kody, albo zbliżeniowo. Terminale w wielu przypadkach zastępują także kasy fiskalne, ponieważ są one ściśle zintegrowane ze specjalnym systemem, który gromadzi wszystkie niezbędne dane o dokonanych transakcjach.

Jakie są zalety posiadania terminala?

Można śmiało napisać, że terminale płatnicze posiadają niemal wyłącznie same zalety. Przede wszystkim zapewniają one możliwość wygodnej i błyskawicznej płatności. Dzięki tej metodzie transakcja jest od razu rejestrowana na połączonym z kartą rachunku bankowym. Klient może poprosić także o wydrukowanie potwierdzenia z samego terminala. Operacje dokonywane przy użyciu takich urządzeń są w pełni bezpieczne, ponieważ terminale posiadają specjalne systemy ochronne i szyfrujące. Użytkownicy mogą być więc pewni, że żadne dane nie zostaną ukradzione. Ma to szczególne znaczenie przy dużych transakcjach lub też płatnościach wykonywanych w państwowych instytucjach. Zaletą terminali jest także ich szeroki wybór oraz możliwość najmu takiego urządzenia w bardzo atrakcyjnej cenie. Zazwyczaj operator pobiera wyłącznie niewielki procent od każdej wykonanej płatności. Dla samego sprzedającego plusem terminala jest możliwość skonfigurowania go w taki sposób, aby łączył się z ogólną bazą danych, systemem księgowości i wieloma innymi udogodnieniami. Wszystko to sprawia, że tylko to jedno małe urządzenie może odpowiadać za cały proces sprzedaży w danej firmie, co jest niewątpliwym atutem.

Jakie zalety płyną z wdrożenia płatności bezgotówkowych w sądach?

Terminale płatnicze dla sądów tak naprawdę nie wyróżniają się niczym szczególnym od standardowych urządzeń. Najczęściej jednak terminal samoobsługowy do sądu jest nabywany według ściśle określonych warunków, a jego specyfikacja musi być zgodna z wymaganiami wskazanymi w zapytaniu ofertowym lub przetargu. Urządzenie kupuje lub wydzierżawia bowiem instytucja publiczna i w tym przypadku musi zostać zachowana cała procedura. Oczywistą zaletą, jaką niosą ze sobą terminale samoobsługowe dla sądów, jest zwiększenie komfortu petentów, a także usprawnienie całego procesu płatności. Terminal płatniczy dla sądu pozwala na wniesienie opłaty bez konieczności wizyty w kasie i korzystania z pomocy pracownika.

Jaki terminal płatniczy wybrać do sądu?

Wiele osób zastanawia się, jaki terminal płatniczy do sądu wybrać i czym kierować się przy zakupie? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy urządzenie obsługuje wszystkie najpopularniejsze rodzaje kart wydawane przez zarejestrowane w Polsce instytucje finansowe oraz wszelkiego rodzaju karty wielowalutowe. Terminal powinien ponadto być wyposażony w czytnik zbliżeniowy oraz tradycyjny. Wszystko po to, aby umożliwić dokonanie płatności jak największemu gronu zainteresowanych. Trzeba sprawdzić także, czy czytnik zbliżeniowy obsługuje także transakcje dokonywane za pomocą smartfona. Obecnie to spory atut i udogodnienie dla petentów, ponieważ nie każdy nosi przy sobie kartę płatniczą.

Jakich opłat można dokonywać w sądzie za pomocą samoobsługowego terminala płatniczego?

Samoobsługowy terminal płatniczy dla sądów służy do dokonywania kilku podstawowych transakcji, w tym opłat od pozwu, wniosku, kserokopii, zażaleń czy skarg. Za pomocą terminala można także uiścić karę grzywny czy też koszty postępowania. W większości przypadków możliwe jest także nabycie eZnaku, dzięki któremu można uiścić na przykład opłatę za wniosek o wydanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Terminale obsługują jednak wyłącznie rachunek dochodów, a to sprawia, że nie ma możliwości opłacenia między innymi różnego typu zaliczek związanych z prowadzonym dopiero postępowaniem itp. Jak więc widzimy, terminal płatniczy w sądzie ma sporo różnego typu zastosowań i usprawnia pracę całej instytucji.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę